Wszystkie wpisy, których autorem jest Tomek

Aktualne ogłoszenia

                                                                                                Kontakt:
81 502 92 92
                                                                                                   605 571 209

 

GODZINY MSZY ŚW. W TYM TYGODNIU:

poniedziałek — 17:00, 17:30, 18:00
wtorek — 17:00, 17:30, 18:00
środa — 17:00
czwartek — 18:00
piątek — n.18:00
sobota — 22:00
niedziela — 6:00, 9:30, 11:00, 17:00
poniedziałek — 8:00, 9:30, 11:00, 17:00

 

Informacje duszpasterskie – 13.04.2025 r.
Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej

  1. Niedziela Palmowa Rozpoczyna Wielki Tydzień.
    Tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy jest wejściem w Mękę. Jego królewskim tronem jest krzyż, zaś Jego Królestwem jest 'miłość do końca’. Z krzyża podbija On świat, bo to właśnie z Krzyża płyną oczyszczające wody Jego miłości, sakramenty, poprzez które tworzy Kościół i w ten sposób gromadzi ludzi na nadchodzące królestwo Boże” /Kardynał Joseph Ratzinger, Niedziela Palmowa, Paryż,
    8 kwietnia 20021 r./
    Uroczyste czytanie opisu Męki Pańskiej w niedzielę Palmową, bezpośrednio poprzedzającą Święte Triduum Paschalne /Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę/ to zawsze szczególne wydarzenie. Nie chodzi tylko o zwykłe odtworzenie wydarzeń sprzed dwóch tysiącleci, ale o ponowne wejście w centrum Tajemnicy naszego odkupienia. Odnalezienie w niej siebie i swojego losu. Śmierć Jezusa, a potem Jego zmartwychwstanie, to „obudzenie czasu i przestrzeni”. Aby to zrozumieć, nie wystarczy odwołać się do tradycji czy obyczaju. Zachowanie tylko tradycji i obyczaju zaciemnia wymowę tych wielkich dni. Potrzeba czegoś więcej: trzeba odwagi „wypłynięcia na głębię”. Potrzeba ciszy, głębokiej wiary. Nielogiczne jest skupienie się w naszym świętowaniu tylko na poranku wielkanocnym, ograniczenie go do 'święconki’ i spotkań przy stole. Jeżeli zabraknie współodczuwania razem z Jezusem samotności w ciemnicy, towarzyszenia Mu na Golgocie czy czuwania przy Grobie, święta wielkanocne, najważniejsze święta katolickie w roku kościelnym, staną się co najwyżej nieco ważniejszą od innych okazją do rodzinnych spotkań i odpoczynku po dniach sprzątania i troski o obfitość świątecznego stołu. Tak więc, opis Męki Pańskiej jest zaproszeniem do wejścia na wyższy stopień przyjaźni z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Serdecznie zapraszam do wspólnego przeżywania tych zbawczych wydarzeń, uobecnianych mocą samego Boga w poszczególnych obrzędach liturgicznych.

  2. W Wielką Środę, Drogę Krzyżową w Sieprawkach rozpoczniemy o godz. 17.00 trasą procesji poświęcenia pól. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy również mieszkańców innych miejscowości.

  3. W Wielki Czwartek o godz. 17.30 będzie różaniec w intencji kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, również z naszej parafii. Liturgię Wielkiego Czwartku rozpoczniemy o godz. 18.00.
    Dwunastu chętnych mężczyzn zapraszam do obrzędu 'umycia nóg’. Na zakończenie liturgii, na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa, Najświętszy Sakrament przeniesiemy do ciemnicy. Zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00 i od rana przez cały Wielki Piątek.

  4. W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św.
    godz. 15.00 – wspólnotowa Koronka do Bożego Miłosierdzia;
    godz. 16.00 – 17.10– możliwość spowiedzi św.
    godz. 17.15 – Droga Krzyżowa;
    godz. 18.00 – Liturgia Wielkiego Piątku.
    Na zakończenie liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, na pamiątkę śmierci Pana Jezusa. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian do adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim wieczorem tego dnia, według następującego porządku:
    godz. 20.00 – Miłocin i Moszna;
    godz. 21.00 – Płouszowice i Sieprawki
    godz. 22.00 – Tomaszowice – Kolonie i Tomaszowice.
    W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły /ilościowy i jakościowy/. Komunię św. tego dnia można przyjąć tylko podczas liturgii. Natomiast osobom chorym Komunię św. można zanieść o każdej porze dnia.

  5. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów będzie w następującym porządku:
    w kościele: 8.30, 9.00, 11.00, 13.00.
    niewiele czasu będzie na skorzystanie z sakramentu spowiedzi św.;
    godz. 10.00 – w świetlicy w Miłocinie;
    godz. 10.30 – w Mosznie u państwa Łukasików;
    godz. 12.00 – w Mosznie u państwa Karwatów
    godz. 12.30 – w świetlicy w Mosznie.
    Przy poświęceniu pokarmów będzie również poświęcana woda.

  6. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę spowiedź będzie możliwa jedynie przed i po liturgii. Z tej racji do spowiedzi św. zapraszam w dni wcześniejsze, najlepiej przed lub po wszystkich Mszach św. wieczorowych.

  7. Liturgię Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz. 22.00 i zakończymy procesją rezurekcyjną po północy w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Na liturgię Wielkiej Soboty należy przynieść świece, które zapalimy po poświęceniu ognia i na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
    Serdecznie proszę o żywy udział w tej nocnej liturgii i procesji rezurekcyjne. Zapraszam starsze dzieci z rodzicami, młodzież i dorosłych, w tym strażaków. Rano w Wielkanoc będzie Msza św. o godz. 6.00, ale już bez procesji. Następne Msze św. będą sprawowane o godz. 9.30, 11.00 i 17.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 8.00. Chętne osoby do czytania Pisma Św. podczas liturgii Wielkiej Soboty proszę o zgłoszenie się w zakrystii.

  8. Spotkanie organizacyjne z ministrantami będzie w Wielki Czwartek po zakończeniu liturgii.

  9. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą sprawowane według porządku niedzielnego. Taca z tego dnia będzie przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Katolicki Jana Pawła II.

  10. Odwiedziny osób starszych i chorych zrealizuję jutro od godz. 9.00. Zgłoszenia tych osób można dokonać dziś w zakrystii lub telefonicznie.

    Niech Pan Zmartwychwstały, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana będzie szczęściem i radością Waszych rodzin, niech Was obdarza swoim błogosławieństwem. Szczęść Boże !

 

 

Cieszymy się, że zaglądacie na naszą stronę internetową. Radości!!!